Akcja „Żonkile”

19 kwietnia w naszej szkole odbyła się akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”, w której uczniowie przypięli żonkila na znak, że łączy nas pamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim.

Powstanie wybuchło 81 lat temu - 19.04.1943 r. Przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składania każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji. Żonkile nawiązują do tej tradycji. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także cywilach ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku. To wyraz naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.
Nauczyciele historii wraz z uczniami i uczennicami, upamiętniając rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, przygotowali wystawę tematyczną i papierowe żonkile, które rozdawali społeczności szkolnej uczniowie klasy 4a i 5e w kąciku historycznym przygotowanym w głównym holu.