.
8 maja obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to rozpoczęło Tydzień Bibliotek, który trwał od 8 do 15 maja. Tegoroczny, 21.Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem "Biblioteka - miejsce na czasie". Już 8 maja wraz z uczniami klasy 3b i p. M. Kruś-Rowicką odwiedziliśmy Miejska Bibliotekę Publiczną, biorąc udział w akcji "Książka za baterie".
Tego dnia w bibliotce szkolnej było wyjątkowo tłoczno i gwarno. Na uczniów czekało nie lada wyzwanie - każdy odwiedzający w tym dniu bibliotekę, mógł zamienić się w detektywa i tak jak tytułowi bohaterowie cyklu "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" rozwiązywać niełatwe zagadki. Wśród zagadek znalazły się między innymi labirtnty, lustrzane labirynty, rebusy, krzyżówki i inne zadania wymagające spostrzegawczości i cierpliwości. Zabawa była doskonała! Każdy z uczniów, któremu udało się rozwiązać choćby jedną zagadkę otrzymał w nagrodę zakładkę do książki.
Dnia 11 kwietnia 2024r., odbyły się eliminacje do 40. Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. Uczniowie przygotowali recytację wybranego wiersza oraz fragmentu prozy, wybrali interesujące utwory, adekwatne do swego wieku.
8 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbył się drugi Turniej Kostki Rubika.
W bibliotece prezentowano książki dla miłośników kostki Rubika i innych łamigłówek logicznych, przygotowano wystawę z historią i ciekawostkami o Kostkach Rubika. W przygotowanie i przeprowadzenie turnieju zaangażowali się nauczyciele świetlicy i nauczyciele bibliotekarze.
W bibliotece już czuć klimat nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Na gazetce wyeksponowano informacje o tradycjach świątecznych na Mazowszu oraz roku obrzędowym w powiecie siedleckim. Dodatkowo, w atrakcyjnej formie, wyeksponowano symbolikę stołu wielkanocnego. Uczniowie mogą dowiedzieć się jakie są sposoby zdobienia jaj wielkanocnych i jakie są różnice między pisanką, drapanką czy kraszanką. Wystawa w bibliotece wzbogacona jest o ekspozycję książek pt, "Tradycje wielkanocne w zbiorach biblioteki szkolnej".
Dnia 19 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się V Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Poezja na Wesoło”. Wzięło w nim udział 17 uczniów klas pierwszych z większości szkół podstawowych rejonu naszego miasta. Uczestnicy zaprezentowali różnorodne wiersze znanych polskich poetów, bawiąc publiczność swoim talentem oraz interpretacją. Nasza szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Franciszek Piątek z kl. Id , który recytował wiersz Agnieszki Frączek "Popcorn" oraz Łucja Konopka z kl. If, recytująca wiersz Jana Brzechwy "Samochwała".
15 marca odbyły się szkolne eliminacje do V Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Poezja na wesoło”, dedykowanego uczniom klas pierwszych. Do konkursu zgłosiło się 9 uczniów:
Pola Wierzejska, kl. Ia
Nela Roguska, kl. Ia
Wojciech Wołosiak, kl. Ib
Nikola Skorupa, kl. Ib
Zuzanna Franczak, kl. Ib
Nikole Olszewska, kl. Ib
Franciszek Piątek, kl. Id
Antonina Mikołajczuk, kl. Id
Łucja Konopka, kl. If
14 marca obchodziliśmy w bibliotece szkolnej „Dzień motyli”. W tym dniu na naszych czytelników czekały piękne albumy, atlasy i inne książki popularnonaukowe o motylach. Korzystając z dostępnych zbiorów uczniowie mieli okazję poznać ciekawe, barwne i niezwykłe motyle występujące nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Chętni uczniowie mogli odszukać wybrany przez siebie gatunek, a następnie pokolorować jego grafikę zgodnie z naturalnym wyglądem. Propozycja prac plastycznych cieszyła się dużym zainteresowaniem a na koniec dnia powstała mała galeria.
Dla uczniów chcących zgłębić temat „motyli” została zaprezentowana gazetka informacyjno-edukacyjna. Przy okazji „Święta motyli” dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie świetlicy wzięli udział w zajęciach edukacyjnych pt. „W świecie motyli”, w czasie których dowiedzieli się wielu interesujących faktów z życia tych niezwykłych owadów: poznali ich cykl rozwojowy, zwyczaje osobliwych gatunków i sposoby przetrwania. Uczniom zostały zaprezentowane najciekawsze osobniki motyli dziennych i nocnych. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do odwiedzin naszej szkolnej biblioteki oraz skorzystania z naszych zbiorów.
Ten dzień w bibliotece szkolnej był wyjątkowy. Nauczyciele bibliotekarze, wraz z uczniami przygotowali wystawę pt. "Kobieta w malarstwie", na której znalazły się reprodukcje obrazów słynnych malarzy, między innymi:
Leonardo da Vinci, „Dama z gronostajem”, Jan Vermeer, „Dziewczyna z perłą”, Władysław Ślewiński "Czesząca się kobieta", Leonardo da Vinci, „Mona Lisa”, Stanisław Wyspiański "Portret Lizy Pareńskiej", Gustaw Klimt "Adele Bloch-Bauer", Józef Pankiewicz "Czesząca się", Edouard Manet "Wiosna", Teodor Axentowicz "Czytająca kobieta", Abdy Warhol "Portret Marilyn Monroe".
Dodatkowo dla czytelników młodszych i starszych wyeksponowano książkowe "polecajki", które cieszyły się wyjątkową popularnością.
Tego dnia chłopcy z klasy 4d, świetlicy oraz Samorządu Szkolnego złożyli życzenia i wręczyli kwiaty wszystkim kobietom i kobietkom obecnym w bibliotece. Miłym zaskoczeniem było głośne "sto lat" w wykonaniu uczniów klasy 7b. Dziękujemy za pamięć :)