Robotyka w "Laboratoriach przyszłości"
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który pomaga uczniom rozwijać umiejętności i talenty. Uatrakcyjnia codzienne zajęcia szkolne i wspiera rozwój zainteresowań, zarówno na lekcjach, jak i poza nimi.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Celem programu jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych uczniów z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka), stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
W ramach programu nasza szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe na kwotę ok. 213tys.zł na zakup zestawów do nauki programowania, drukarek 3D, gogli VR, mikroskopów, skanera, sprzętu do rejestracji wideo, a także gablot, stolików i krzeseł.
Sprzęt wykorzystywany będzie nie tylko w trakcie lekcji, ale również na zajęciach pozalekcyjnych. Pozwoli uatrakcyjnić proces zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.
szkolny koordynator
Małgorzata Wojdyna
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który pomaga uczniom rozwijać umiejętności i talenty. Uatrakcyjnia codzienne zajęcia szkolne i wspiera rozwój zainteresowań, zarówno na lekcjach, jak i poza nimi.
Dzięki pomocom naukowym uzyskanym z projektu ,,Laboratoria Przyszłości” uczniowie klas 5-8 mają okazję uczestniczenia w lekcjach, na których rozwijają umiejętności prowadzenia obserwacji mikroskopowych.
#LaboratoriaPrzyszłości
Nasi uczniowie w czasie lekcji informatyki przygotowali wraz z nauczycielami wiele świątecznych ozdób, które udekorowały m.in. szkolną choinkę. Dekoracje zostały wydrukowane na drukarkach 3D pozyskanych w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”.
Równocześnie z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2023/24, klasy 2a i 2c uczestniczące na świetlicę zaczęły kontynuację zajęć z platformą LEGO Education w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Dzieci z dużym zaangażowaniem odkryły kolejny poziom zabawy i nauki programowania.
Drukowanie może być ciekawe i ekscytujące. Przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły, którzy w ciągu roku szkolnego podczas lekcji informatyki oraz zajęć dodatkowych mogli wydrukować samodzielnie zaprojektowane przedmioty.
To nowy wymiar edukacji dla dzieci, która rozwija wyobraźnię przestrzenną; uczy w sposób praktyczny nowoczesnych technologii, a tym samym zapewnia dobry start w przyszłość.
„Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D” wpisane jest do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Drukarz 3D to zawód przyszłości - projektowanie pod druk przestrzenny to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku usług.
Mikroskop pozwala uczniom poznać i zobaczyć to, co na co dzień jest niedostępne dla oczu, a także rozbudza ciekawość i kreatywność. Dzięki mikroskopom z projektu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie na lekcjach biologii poznają tajniki mikroskopowania. Poszerzają swoją wiedzę oglądając preparaty pod mikroskopem oraz zdobywają nowe doświadczenia w jego obsłudze. Nowoczesny sprzęt uatrakcyjnia dotychczasowy proces zdobywania wiedzy.
Sztuczna inteligencja (SI), to zdolność maszyn do wykazywania ludzkich umiejętności, takich jak rozumowanie, uczenie się, planowanie i kreatywność.
Przewiduje się, że jej przyszłe zastosowania przyniosą ogromne zmiany, ale sztuczna inteligencja jest już obecna w naszym codziennym życiu.
W ramach projektu Laboratoria Przyszłości świetlica szkolna otrzymała klocki lego do nauki programowania. W trakcie zajęć dzieci, korzystając z instrukcji budują roboty, które samodzielnie poruszają się oraz projektują własne modele. Uczniowie poznają podstawy robotyki. Są to bardzo ciekawe zajęcia, podczas których naukę łączymy z zabawą. Rozwijają umiejętności manualne i techniczne, kompetencje kreatywne, stwarzają okazję do rozwiązywania problemów i uczą pracy zespołowej.
Strona 1 z 2