Copyright 2023 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Siedlcach

Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Celem programu jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych uczniów z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka), stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. 

W ramach programu nasza szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe na kwotę ok. 213tys.zł na zakup zestawów do nauki programowania, drukarek 3D, gogli VR, mikroskopów, skanera, sprzętu do rejestracji wideo, a także gablot, stolików i krzeseł. 

Sprzęt wykorzystywany będzie nie tylko w trakcie lekcji, ale również na zajęciach pozalekcyjnych. Pozwoli uatrakcyjnić proces zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.

szkolny koordynator
Małgorzata Wojdyna


 

Kontynuacja zajęć z platformą LEGO Education

Równocześnie z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2023/24, klasy 2a i 2c uczestniczące na świetlicę zaczęły kontynuację zajęć z platformą LEGO Education w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Dzieci z dużym zaangażowaniem odkryły kolejny poziom zabawy i nauki programowania.

Czytaj więcej...

Fascynujący świat druku 3D

Drukowanie może być ciekawe i ekscytujące. Przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły, którzy w ciągu roku szkolnego podczas lekcji informatyki oraz zajęć dodatkowych mogli wydrukować samodzielnie zaprojektowane przedmioty.

Czytaj więcej...

Wprowadzenie w świat projektowania i druku 3D

To nowy wymiar edukacji dla dzieci, która rozwija wyobraźnię przestrzenną; uczy w sposób praktyczny nowoczesnych technologii, a tym samym zapewnia dobry start w przyszłość.
„Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D” wpisane jest do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Drukarz 3D to zawód przyszłości - projektowanie pod druk przestrzenny to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku usług.

Czytaj więcej...

„Laboratoria Przyszłości” na lekcjach biologii

Mikroskop pozwala uczniom poznać i zobaczyć to, co na co dzień jest niedostępne dla oczu, a także rozbudza ciekawość i kreatywność. Dzięki mikroskopom z projektu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie na lekcjach biologii poznają tajniki mikroskopowania. Poszerzają swoją wiedzę oglądając preparaty pod mikroskopem oraz zdobywają nowe doświadczenia w jego obsłudze. Nowoczesny sprzęt uatrakcyjnia dotychczasowy proces zdobywania wiedzy.

Czytaj więcej...

Programowanie klocków Lego

W ramach projektu Laboratoria Przyszłości świetlica szkolna otrzymała klocki lego do nauki programowania. W trakcie zajęć dzieci, korzystając z instrukcji budują roboty, które samodzielnie poruszają się oraz projektują własne modele. Uczniowie poznają podstawy robotyki. Są to bardzo ciekawe zajęcia, podczas których naukę łączymy z zabawą. Rozwijają umiejętności manualne i techniczne, kompetencje kreatywne, stwarzają okazję do rozwiązywania problemów i uczą pracy zespołowej.

Czytaj więcej...

Zajęcia z robotyki

„Wszyscy w tym kraju powinni nauczyć się programować komputer, ponieważ to uczy człowieka jak myśleć…” – powiedział Steve Jobs.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców oraz konieczności dostosowania kształcenia „przyszłych obywateli świata” do zmian wynikających z postępu naukowo-technicznego, w obecnym roku szkolnym w naszej szkole odbywają się zajęcia dla pasjonatów robotyki. Uczniowie poprzez dobrą zabawę mają okazję rozwinięcia kompetencji technicznych i informatycznych. Jest to dla nich możliwość empirycznego nabycia wiadomości i umiejętności praktycznych w zakresie programowania robotów, szansa na rozwój zdolności posługiwania się technologią komputerową oraz nabycia umiejętności logicznego myślenia, kreatywności i samodzielności w dochodzeniu do rozwiązań.

Czytaj więcej...

f t g m