Wizyta w Krainie Rumianku

21 maja klasy pierwsze razem z wychowawczyniami udały się na wycieczkę do Krainy Rumianku.

Kraina Rumianku to wioska tematyczna, gdzie dzieci i młodzież oraz dorośli mogą doświadczyć, jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Wszystko to dzieje się w scenerii polskiej wsi, gdzie dawne obyczaje są wciąż żywe i praktykowane.

Dzieci wzięły udział w dwóch warsztatach:

1. Od ziarna do chleba ABC…chleba chcę, ale wiedzieć mi się godzi z czego też

Poznaliśmy tradycyjne sposoby uprawy zboża i jego przechowywania, rodzaje tradycyjnego pieczywa i tajemnice przygotowywania zakwasu. Uczestniczyliśmy w młóceniu cepem, czyszczeniu ziarna, mieleniu zboża w ręcznych żarnach, przygotowywaniu ciasta i jego wypieku w piecu chlebowym. A rogaliki były przepyszne.... Mniam mniam.....

1. Mydełka glicerynowe

Był to warsztat, na którym robiliśmy kolorowe i pachnące mydełka glicerynowe. Każdy mógł wybrać dowolny kolor i zapach oraz ozdoby (ziarna kawy, suszone kwiatki, mak itp.), którymi przyozdabiał swoje mydła. Dowiedzieliśmy się również co nieco o historii mydła i jego rodzajach – czym myto się dawniej. Każdy uczeń zabrał swoje oryginalne mydełka, ślicznie zapakowane, które były świetnym prezentem dla rodziców z okazji organizowanego w naszej szkole Dnia Rodziny.

Już nie możemy doczekać się kolejnej wycieczki!!!