Copyright 2021 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Siedlcach

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Co roku, w dniach 8-15 maja, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek - ogólnopolski program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Akcja rozpoczyna się 8 maja, gdyż wtedy właśnie obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
Tegoroczna 18. edycja Tygodnia Bibliotek odbywa się pod hasłem przewodnim: "Znajdziesz mnie w bibliotece".

Przypominamy, że biblioteka szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku w godz.8.00-16.00. Zapraszamy :)

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji „20 Najpiękniejszych Bibliotek Świata”

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
Pomysł organizacji święta zrodził się w 1926 r. w Katalonii (Hiszpania), a jego data 23 kwietnia, wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

Czytaj więcej...

Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętuje dzień Naszej Planety.
Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach. W Polsce święto to obchodzone jest od 1990 roku.
Dzień Ziemi corocznie odbywa się pod innym hasłem przewodnim. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

Czytaj więcej...

Dzień czekolady

Dzień Czekolady obchodzony jest w Polsce 12 kwietnia. Z tej okazji przedstawiamy książki, które zarówno w tytule, jak i w treści, zawierają słowo „czekolada”.

Czytaj więcej...

Symbole ukryte w wielkanocnym koszyczku

Błogosławieństwo żywności na stół wielkanocny, zgodnie z tradycją sięga VII wieku, a z chlebem i jajkami notowane jest od XII wieku. O przyjęciu  w Polsce tego obrzędu potwierdziły źródła z przełomu XIII i XIV wieku.

Czytaj więcej...

Wielkanocne dekoracje

Czy macie już pomysły na świąteczne dekoracje??? Najwyższy czas, by je przygotować i  przystroić nimi nie tylko świąteczny stół ale i całe mieszkanie. Prezentujemy kilka książek, które mogą Was zainspirować do własnoręcznego wykonania ozdób. 

Czytaj więcej...

25 marca - Dzień Czytania Tolkiena

Święto organizowane jest przez brytyjskie Towarzystwo Tolkienowskie (The Tolkien Society) od 2003 r., od kilku lat obchodzone także w naszym kraju. W tym dniu fani Tolkiena na całym świecie organizują wydarzenia kulturalne, spotkania literackie, a także konkursy i akcje zachęcające do sięgnięcia po prozę mistrza fantasy.

Czytaj więcej...

Zaczytaj się na wiosnę

"Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis
Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty...."

Marek Grechuta

Ze zbiorów szkolnej biblioteki polecamy książki o wiośnie i z wiosną w tytule...

Czytaj więcej...

Europejski Dzień Mózgu

Europejski Dzień Mózgu obchodzony jest od 18 marca 1998 roku. Ustanowiono go, by szerzyć wiedzę o tym skomplikowanym organie oraz informować o roli badań układu nerwowego.

Czytaj więcej...

f t g m