Copyright 2018 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Siedlcach

Świetlica Szkoły Podstawowej nr 8

 

 

 Przygoda w lesie...

 

22 października w ramach edukacji przyrodniczo - czytelniczej dzieci z naszej świetlicy udały się do magicznego lasu,gdzie wysłuchały fragmentu książki Renaty Piątkowskiej "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gang Słodziaków". W czytelni dzieci spotkały się również z leśniczym. Nasz gość mówił na czym polega jego praca, jakiego sprzętu używa. Jako, że w ciągu roku przyroda nieustannie podlega zmianom, toteż charakter i rodzaj wykonywanej przez leśnika pracy różni się w zależności od pory roku. Na wiosnę, kiedy przyroda budzi się do życia, do głównych obowiązków leśniczego należy liczenie zwierząt leśnych, czyli tzw. inwentaryzacja. Ponadto jest to okres sadzenia lasu. Leśnicy w ciągu roku sadzą aż 500 mln drzew, co jest bardzo ważne z uwagi na fakt, iż to dzięki drzewom  jest możliwe życie na Ziemi. Wiadomo, że w lesie, jak w bloku mieszkalnym, życie toczy się na różnych piętrach, zatem Pani Wiola - nasz leśniczy opowiedziała nam o rodzajach leśnych pięter, warunkach ekologicznych tam panujących i zwierzętach je zamieszkujących. Uczniowie wykonali własnoręcznie lornetki, dzięki którym zgadywali po fragmencie futra lub upierzenia jakie to leśne zwierzę. Słuchali odgłosów mieszkańców lasu a na koniec odtańczyły leśny taniec. Wszystko to było możliwe dzięki zaangażowaniu naszych Pań z biblioteki szkolnej. Serdecznie dziękujemy:)

 

 

View the embedded image gallery online at:
http://sp8.siedlce.pl/index.php/swietlica-n#sigFreeId85d48027be


 Konkurs plastyczny " Bezpieczny uczeń"

  10 października został rozstrzygnięty świetlicowy konkurs plastyczny " Bezpieczny uczeń". Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań plastycznych  dzieci, a także budzenie wiary we własne możliwości.Pod uwagę brane były następujące kryteria: zgodność z tematem, jasność przekazu, estetyka wykonania oraz własna inwencja twórcza autorów prac.Nagrodzone zostały prace następujących dzieci w dwóch kategoriach wiekowych:

KL I :                                                                KL II :

I miejsce : Zofia Rządkowska                              I miejsce : Adam Knap

II miejsce : Aleksandra Lewalska                         II miejsce: Maja Pogorzelska

III miejsce :Michalina Reda                                  III miejsce : Damian Wereda

 Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.

GRATULUJEMY !!!

View the embedded image gallery online at:
http://sp8.siedlce.pl/index.php/swietlica-n#sigFreeId357ba8950a


JESZCZE TEGO NIE BYŁO, ŻEBY JAJKO OD KURY MĄDRZEJSZE BYŁO....- Cykl spotkań z Sekcją Nauki SP 8

Co było pierwsze: kura czy jajko? Nie wiemy. Wiemy za to, że nie znamy żadnych trików związanych z kurami, za to tych jajecznych znamy aż 7 i zdecydowanie warto je poznać- uczniowie klasy VII z SEKCJI NAUKI pod opieką pani Aldony Czapskiej zaprezentowali w/w triki naszym świetliczakom.
Doświadczenia wywołały wiele emocji,można było także samemu podotykać ,popróbować.Serdecznie dziękujemy naszej młodzieży za trud i zaangażowanie w przygotowanie bardzo ciekawych warsztatów. Czekamy na więcej !!! 
Kilka ciekawostek o jajkach:

  • Ponoć każdy szkocki przepis kulinarny zaczyna się słowami "pożycz od sąsiada szklankę mąki i dwa jajka"
  • W Chinach podrabia się wszystko - nie tylko "markowe" bluzy i buty, komputery czy nawet samochody. Prawdziwym problemem staje się fałszowanie jajek. I nie chodzi tu o dodawanie sproszkowanych substytutów do produktów spożywczych, ale o faktyczne, dosłowne podrabianie jajek. Jeden chiński pracownik jest w stanie dziennie stworzyć aż 1500 sztuk, wykorzystując mieszankę żywicy, koagulantów, skrobi i barwników i całość zamknąć jeszcze w sztucznej skorupce
  • Zarażenie salmonellą to niewątpliwie jeden z gorszych efektów ubocznych konsumpcji jajek niewiadomego pochodzenia - na przykład na weselach w budżetowych lokalach. Salmonellowa panika sezonowo przybiera na sile, a jak rzecz wygląda z punktu widzenia statystyki? Bakterie salmonelli zawiera jedno jajko na 20 tysięcy - czyli prawdopodobieństwo trafienia na takie wynosi zaledwie 0,005%. Przy założeniu więc, że spożywamy przeciętną ilość, na zatrute jajo powinniśmy trafiać nie częściej niż raz na 84 lata. Niestety statystyką nikt jeszcze sraczki nie wyleczył..
  • Myślicie, że wysiadywanie jajek jest proste? Wystarczy posadzić kuper i czekać? Nic z tych rzeczy! Troskliwa kura obraca swoje jajka nawet 50 razy dziennie! A wszystko to po to, by uniknąć przyklejenia się żółtka do skorupki. Zanim z jajka wykluje się pisklę, przeciętnie trwa to 21 dni. Nie jest to może ciąża słonia, ale z całą pewnością jajecznicę robi się szybciej.

 

View the embedded image gallery online at:
http://sp8.siedlce.pl/index.php/swietlica-n#sigFreeId767861f613


 ZWYKŁY DZIEŃ W ŚWIETLICY :)

      Nasza  liczna świetlicowa  grupa ma czas na odrabianie pracy domowej, zajęcia plastyczne, muzyczne
i ruchowe. Jak się okazuje dywan to także świetne miejsce dające możliwość różnorakiej zabawy i integracji grupy. Galeria przedstawia tylko mały fragment naszych codziennych zmagań i przyjemności.

 

View the embedded image gallery online at:
http://sp8.siedlce.pl/index.php/swietlica-n#sigFreeIddeb900496b


   

BEZPIECZENY UCZEŃ - WARSZTATY
EDUKACYJNO - PROFILKATYCZNE

           W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy do naszej świetlicy  policjanta asp.szt. Janusza Cabaja z Wydziału Ruchu Drogowego KMP Siedlce oraz asp. Edytę Barycką z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologi Wydziału Prewencji KMP Siedlce, którzy spotkali się z uczniami klasy pierwszych i drugich. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach miasta, a w szczególności  omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz pokazał niektóre znaki drogowe. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. 

 

View the embedded image gallery online at:
http://sp8.siedlce.pl/index.php/swietlica-n#sigFreeId473e3b3419


PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

Świetlica dla naszych uczniów działa od początku roku szkolnego, jednak dziś każdy uczestnik stał się prawowitym świetliczakiem. Uczniowie musieli przejść pozytywnie przez kilka prób, aby zostać przyjętym do grona nowych świetliczaków. Sprawdzali swoją wiedzę rozwiązując łamigłówki, testowali swoją sprawność i spostrzegawczość. Najwięcej uśmiechu na twarzy wywołało wypicie soku z cytryny. Na koniec wszyscy uroczyście złożyli przysięgę,otrzymali medale i słodki podarunek. 
 
 

NIECODZIENNI GOŚCIE

 

11 września 2018r odwiedzili nas niecodzienni goście policjanci mł. asp. Mariusz Misiak
i mł. asp. Stanisław Jurzyk wraz z psem Ogim. Przewodnik psa policyjnego opowiadał dzieciom na czym polega praca psa patrolowo - tropiącego.
Ogi ma na swoim koncie wiele sukcesów w odnajdowaniu poszkodowanych i przestępców.                      Otrzymaliśmy także lekcję na całe życie
: jak należy się zachować i jaką pozycją przyjąć w czasie ataku agresywnego zwierzęcia.
Serdecznie dziękujemy !!!

 

View the embedded image gallery online at:
http://sp8.siedlce.pl/index.php/swietlica-n#sigFreeIda551be3f8e

f t g m