Copyright 2024 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Siedlcach

XIX Festiwal Nauki i Sztuki w naszej szkole: „Jesień kolorowa, zabawna, naukowa..."

     Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy wzięła udział w prestiżowym projekcie, jakim niewątpliwie jest Festiwal Nauki i Sztuki, organizowany od 19 lat przez Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlcach.

 Pomysłodawcą i mentorem tej edukacyjnej inicjatywy był dyrektor szkoły, pan dr Karol Wnorowski.

          W ramach XIX FNiS w czwartek 19 października (Sesja III) odbyły się pokazy i warsztaty przyrodnicze, biologiczne, fizyczne, chemiczne, plastyczne oraz biblioteczne, przygotowane przez nauczycieli naszej szkoły. Zajęcia adresowane do uczniów klas III i VI szkoły podstawowej cieszyły się dużym zainteresowaniem. Z naszej oferty skorzystali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 (klasa III), Szkoły Podstawowej nr 10 (klasa II i III), Szkoły Podstawowej nr 12 (klasa VI) i Szkoły Społecznej (klasa III i VI).

            Po oficjalnym przywitaniu uczniów i ich nauczycieli (wychowawców) przez dyrektora szkoły, pana dr Karola Wnorowskiego, oraz przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego, Michała Rolińskiego, nastąpił podział przybyłych klas na grupy. Następnie każdej grupie został przydzielony przewodnik, który oprowadzał gości po szkole i kierował na odpowiednie pokazy i warsztaty.
            Podczas sesji III odbyły się następujące pokazy i zajęcia warsztatowe:

1. Zajęcia przyrodnicze "O czym szumi las?" prowadziła pani Aldona Czapska oraz pani Regina Klimaszewska z Nadleśnictwa Siedlce.
W sali pełnej różnorodnych liści, gałązek, szyszek i owoców, w scenerii przypominającej prawdziwy las, dzieci przyswajały wiedzę poprzez gry i zabawy dydaktyczne oraz obserwacje okazów naturalnych. Celem warsztatów była nauka rozpoznawania pospolitych gatunków drzew i krzewów. Przy realizacji projektu bardzo pomocne okazały się asystentki - uczennice z klasy III b gimnazjum, które z zaangażowaniem włączyły się w festiwalowe zajęcia.

2. Zajęcia biologiczne "Różnorodność świata roślin"  prowadziła pani Elżbieta Pilich.
Zajęcia składały się z dwóch  części. W części pierwszej miała miejsce prezentacja multimedialna, dotycząca różnorodności w świecie roślin. W części drugiej odbyły się ćwiczenia mikroskopowe. Uczniowie klas szóstych oglądali przygotowane przez siebie preparaty i poznawali "mikroświat". Najciekawsze preparaty były oglądane przy pomocy mikroskopu z kamerą i wspólnie omawiane  podczas warsztatów.  Przygotowano dwie wystawy zgodne z tematyką zajęć :
            1) Dary jesieni
            2) Wystawa fotograficzna "Świat roślin - fascynująca przyroda"
W zajęciach brały udział uczennice klasy II b i III a gimnazjum.

3. Zajęcia fizyczne "Zabawy fizyką" prowadziła pani Grażyna Musiejczuk.
Podczas trwania zajęć zostały przeprowadzone doświadczenia z magnetyzmu, elektrostatyki, szukania środka ciężkości oraz odbijania baniek mydlanych. Uczestnicy pracowali w grupach 3-4 osobowych. Przy niewielkiej pomocy uczennic z klasy 3e gimnazjum, z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem wykonywali doświadczenia.

4. Zajęcia chemiczne "Kolorowa chemia" oraz "Czy wiesz, co jesz?" prowadziła pani Maria Paczuska.
Podczas zajęć adresowanych do uczniów klas młodszych badano barwę roztworu czerwonej kapusty w zależności od pH. Natomiast w trakcie zajęć dla uczniów klas starszych wykrywano białko i skrobię w produktach spożywczych. Niespodzianką było doświadczenie, w którym dzieci "wykrywały" odcisk palca na kartce papieru.

5. Zajęcia plastyczne "Jesienne malowanie. Książka marzeń " i " Jesienne malowanie.Paleta marzeń " prowadził p. Piotr Kozak.
W czasie warsztatów uczniowie klas II i III wykonywali prace plastyczne , stosując technikę druku i malarstwa. Dzieciom w tworzeniu prac artystycznych szczególnie podobało się wykorzystanie różnych narzędzi: stempli, gąbek i pędzli. Natomiast uczniowie klasy VI tworzyli na papierze w formie palety kompozycję jesienną z wykorzystaniem farb plakatowych. Elementem wzbogacającym kompozycję był wcześniej naklejony na papier wysuszony jesienny liść. Przed przystąpieniem do pracy malarskiej uczniowie wysłuchali wiersza o tematyce jesiennej, który mógł być dla nich pewną inspiracją. W przygotowaniu i prowadzeniu warsztatów pomagali uczniowie należący do koła plastycznego.

6. Zajęcia biblioteczne " Na jesienne wieczory polecamy nasze zbiory" oraz " W bibliotece znajdziesz wszystko" prowadziły: p. Małgorzata Kogut, p.Agnieszka Szewczak, p. Danuta Tatarczak.
Podczas zajęć uczniowie klas młodszych poznawali zbiory biblioteki szkolnej i działy literatury beletrystycznej. Dzieci zwiedziły magazyn biblioteczny, a następnie uczestniczyły w zajęciach w czytelni szkolnej, gdzie zadbano o magiczny klimat, który tworzyły: specjalna,  pełna blasku księga, malarskie prace prezentujące podział literatury, muzyka i zabawy z kinezjologii edukacyjnej. Uczestnicy warsztatów wysłuchali czytanego opowiadania i czynnie uczestniczyli  w czytaniu wrażeniowym. Spotkanie uświetniła parada postaci z bajek, w które wcieliły się uczennice naszej szkoły. Zajęcia prowadzone metodą pedagogiki zabawy bardzo podobały się dzieciom. W tym przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie naszej szkoły, którzy na co dzień współpracują z biblioteką.

        Podczas trwania warsztatów i pokazów panowała miła i przyjazna atmosfera. Uczestnicy z zaangażowaniem wykonywali doświadczenia, przeprowadzali eksperymenty oraz tworzyli prace artystyczne. Pogłębiali swoją wiedzę z różnych dziedzin nauki, rozwijali wyobraźnię i konfrontowali wiadomości teoretyczne z praktyką. Podczas przerw, jak i po za kończeniu zajęć uczniowie mogli skosztować owocowych przysmaków, przygotowanych przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.

Na  zakończenie sesji trzeciej wszyscy uczestnicy otrzymali zakładki do książek, które wykonały uczennice klasy III c i III f. Nad prawidłowym przebiegiem projektu edukacyjnego czuwały: p. Elżbieta Harasimiuk i p. Ewa Zwolińska.

    Natomiast 21 października (sobota, Sesja  IV) odbyła się druga tura zajęć warsztatowych.

Przygotowaliśmy różnorodne formy zajęć o bogatej tematyce.

  1. „Wiem co jem” - naukowa i praktyczna wiedza o zdrowym odżywianiu. W trakcie zajęć przygotowanych przez p. Aleksandrę Szmurło i p. Wioletę Stefaniuk na dzieci czekało wiele atrakcji m.in. zgadywanie nazw owoców i warzyw z wykorzystaniem zmysłów: węchu, smaku i dotyku, a także konkursy oraz zabawy ruchowe. Dzieci bardzo zaangażowały się w samodzielne przygotowanie pożywnych i zdrowych koktajli i soków owocowo-warzywnych. Dużym zaskoczeniem i cenną lekcją okazało się zadanie polegające na dopasowaniu woreczków z różną zawartością cukru do produktów często spożywanych przez dzieci. Uczestnicy warsztatów byli bardzo zdziwieni, gdy okazało się, że ich ulubiona woda smakowa zawiera tyle cukru, co dwudniowe zapotrzebowanie dziecka na ten składnik. Była także okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w specjalnej - marchewkowej - budce.
  2. „Inspiracje plastyczne - 4 pory roku”. Warsztaty przygotowały i poprowadziły: p. Katarzyna Kot, p. Magdalena Kruś-Rowicka i p. Sylwia Szaniawska. Podczas zajęć dzieci wykonywały prace nawiązujące do tematyki pór roku stosując różne techniki plastyczne. Dzieci z wielkim entuzjazmem i radością przystąpiły do działania. Prace były niezwykle interesujące i ciekawe. Autorzy wykazali się ogromną kreatywnością.
  3. „Cmokaj, dmuchaj- parskaj, słuchaj” - warsztaty logopedyczne dla dzieci i rodziców poprowadzone przez neurologopedę panią mgr Justynę Kamecką. Prawidłowy rozwój mowy - to nie tylko zadanie dla dziecka, to także wyzwanie dla rodziców, którzy powinni stymulować zdolności językowe swoich pociech, by w przyszłości mogły swobodnie komunikować się z otoczeniem, poprawnie wymawiać wszystkie głoski, mówić o swoich uczuciach, opowiadać, a przede wszystkim odnosić sukcesy w szkole. Uczestnicy warsztatów poznali budowę aparatu artykulacyjnego, pionizowali język w słodki i smaczny sposób, doskonalili prawidłowe gospodarowanie oddechem, usprawniali język, wargi, policzki, żuchwę. Rozpoznawali emocje i naśladowali miny, dekorowali jesienne drzewko przenosząc listki za pomocą słomki. Nauczyli się również rozpoznawać różne odgłosy i dźwięki z codziennego życia. Największą radość sprawiło budzenie i usypianie gumowego kogucika.
  4. „Kolorowa kuchnia? – bezpieczne eksperymentowanie” – taki tytuł miały zajęcia chemiczno-fizyczne poprowadzone przez dyrektora szkoły, pana dra Karola Wnorowskiego. Na odważnych i ciekawych świata eksperymentów uczestników czekało wiele atrakcji, m.in.: malowanie sokiem z kapusty, tworzenie tęczy w probówkach z wykorzystaniem odczynników dostępnych w domu. Można było także napompować balonik czy zgasić świeczkę „niewidzialną wodą”. Nie obyło się bez bardziej efektownych doświadczeń tj. „znikający duch” czy „uwalnianie Dżina z lampy”. Atrakcją były lody wykonane z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz otrzymanie mgły. W realizacji pokazów chemiczno-fizycznych aktywnie pomagali uczniowie z klasy 3a.

W sobotnich zajęciach, poza dziećmi z Siedlec, uczestniczyły także dzieci (z opiekunami) z Przedszkola Nr 3 im. Marii Konopnickiej w Węgrowie.

   Dziękujemy wszystkim, który skorzystali z naszej festiwalowej oferty i zapraszamy do udziału w kolejnych organizowanych przez nas akcjach.

Zdjęcia z tego wydarzenia zobaczysz TUTAJ i TUTAJ.

 

f t g m