Pożegnanie

„Jakże tak można, pośrodku rozmowy zniknąć

i nawet nie powiedzieć: wrócę’’.

Czesław Miłosz

13 lutego 2024r. odszedł od nas do wieczności wieloletni nauczyciel plastyki i techniki Szkoły Podstawowej nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Siedlcach, artysta, działacz społeczny, dobry człowiek, kolega i przyjaciel

Piotr Kozak.

Ostatnie 33 lata, 5 miesięcy i 13 dni poświęcił  dzieciom i młodzieży, pracując w Publicznym Gimnazjum nr 4 i Szkole Podstawowej nr 8 . Zawsze cieszył się ogromną sympatią wśród swoich uczniów i był dla nich niekwestionowanym autorytetem. Wprawnym okiem artysty wyłaniał talenty, inspirował do twórczej pracy i doceniał wkład w realizację licznych projektów plastycznych.

Nie sposób dziś zliczyć ogromnej ilości konkursów, tych których był organizatorem i  tych, w których jego podopieczni zajmowali czołowe miejsca. Żadna szkolna uroczystość nie odbyła się bez plastycznej oprawy jego pomysłu. Zawsze pamiętał, aby zaakcentować każde ważne dla szkolnej społeczności święto gazetką i dekoracją.

Piotr był pomysłodawcą organizacji w naszej szkole, przy współudziale Muzeum Regionalnego w Siedlcach, międzyszkolnego, prestiżowego konkursu plastycznego ”Barwą i kreską o Niepodległej”.

Jednym z ostatnich sukcesów był udział w powiatowym konkursie organizowanym przez Muzeum Regionalne w Siedlcach „Droga ku Niepodległości”, w którym uczniowie Piotra Kozaka zdobyli liczne nagrody, a spośród wyróżnionych prac wybrano tę, która będzie motywem ilustracyjnym przyszłorocznego zaproszenia na uroczystość „Dni Niepodległej” organizowanej przez Muzeum Regionalne.

Za swoją pracę dydaktyczną i wychowawczą był wielokrotnie nagradzany przez Dyrektora Szkoły oraz Prezydenta Miasta Siedlce.

Największy jednak hołd

Panu Piotrowi Kozakowi

złożyli  uczniowie. Na drzwiach  jego pracowni już od 14 lutego pojawiają się ciągle nowe, spontaniczne, z głębi serca płynące listy i podziękowania:

„…za wspólne chwile, za rozmowy, za to, że Pan po prostu był…”

„…cieszę się, że mogłam być Pana uczennicą…”

„…dziękujemy za te wszystkie lata…”

„…dziękujemy…”

Żegnaj Piotrze. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci. Pokój Twojej Duszy.

Dyrekcja,

Grono Pedagogiczne,