15 września Międzynarodowy Dzień Kropki

Dnia 15 września obchodziliśmy w bibliotece szkolnej Dzień Kropki.
Każdy czytelnik wypożyczający w tym dniu książki został obdarowany naklejką w kształcie kropki z napisem AHOJ! ( gadżety przywiezione przez szkolnych bibliotekarzy z Warszawskich Targów Książki,na których gościem honorowym były Czechy). Dodatkowo nauczyciele bibliotekarze przygotowali przed biblioteką okolicznościową wystawę,

na której  wyeksponowano znaczenie kropki w różnych dziedzinach nauki. Zachęcamy do zapoznania się z tymi informacjami. Poniżej zdjęcia z wydarzenia oraz wybrane informacje z wystawy

Kropka w piśmie

Najczęstszym zastosowaniem kropki w piśmie jest:

zakończenie zdania lub równoważnika zdania.
tworzenie skrótów  (jednak nie zawsze).
tworzenie liczebników porządkowych z liczebników głównych w skróconym, cyfrowymzapisie zdania.
Przykłady:

lata 20. – „lata dwudzieste”

t. 16. – „tom szesnasty”

Alfabet Braille'a

Alfabet Morse'a

Kropka w muzyce

Kropka przy nucie – element notacji muzycznej.

Kropka umieszczona jest bezpośrednio po prawej stronie nuty lub pauzy.

Pojedyncza kropka przedłuża trwanie nuty lub pauzy o połowę jej wartości rytmicznej.
Przykładowo czas trwania ćwierćnuty z kropką jest taki sam, jak ćwierćnuty i ósemki lub trzech ósemek.

Kropka w matematyce

używana jest :

do rozdzielania grup trzycyfrowych,
np.1.000 = tysiąc,
(do oddzielania liczby całkowitej od części ułamkowej używa się przecinka).
W krajach anglosaskich zapis jest odwrotny – kropka jest używana do oddzielenia w liczbie rzeczywistej  części całkowitej odułamkowej, a grupy trzycyfrowe oddziela się przecinkami.

w geometrii kropką oznacza się kąt prosty.

Kropka w informatyce

W informatyce  kropkę stosuje się, w szczególności w programowaniu, jako:

terminator instrukcji, np. COBOL;
terminator bloku, modułu, programu, np. Pascal;
znak rozdzielający część całkowitą od części ułamkowej w literale liczbowym;
desygnator pola lub metody w strukturach, uniach,
klasach, obiektach, np. Pascal, C, Visual Basic;
instrukcję, np. Forth;
znak zakresu – dwie kropki: .., np. Pascal, Ada.

Kropka w sztuce

Puentylizm lub pointylizm (z fr. pointiller – kropkować, punktować) –neoimpresjonistyczna technika kształtowania formy obrazu, polegająca na budowaniu kompozycji obrazu poprzez zapełnianie gęsto rozmieszczonymi, różnobarwnymi punktami i kreskami kładzionymi na płótno czubkiem pędzla. Te punkty i kreski, oglądane z odpowiedniego, uzależnionego od ich wielkości oddalenia, zlewają się w jedno, tworząc obraz.

Przyjmuje się, że twórcą puentylizmu był Georges Seurat.