Świąteczne dekoracje

Już najwyższy czas wykonać bożonarodzeniowe dekoracje, by ozdobić nimi nasze domy i mieszkania na święta. Poniżej prezentujemy kilka pozycji książkowych ze szkolnej biblioteki, które pomogą w wykonaniu pięknych dekoracji. Zatem zachęcamy do wypożyczenia, przeczytania oraz wykorzystania poniższych książek jako inspiracji do samodzielnego wykonania świątecznych ozdób. Jednocześnie przypominamy, że biblioteka szkolna czynna jest w poniedziałki, środy i piątki od godz. 10 do 14.00.

A tak właściwie po co dekorujemy nasze domy na święta???

1. Świąteczne dekoracje domu dają poczucie bezpieczeństwa
Skąd w bożonarodzeniowych dekoracjach tyle światła, bieli, śniegu, srebra, złota, brokatu i blasku? Wigilia przypada trzy dni po najkrótszym dniu w roku, trwającym w naszej szerokości geograficznej tylko około 7 godzin i 40 minut. Na początku naszej ery przesilenie zimowe według kalendarza juliańskiego wypadało nie 21, a 25 grudnia. To dlatego właśnie ten dzień wyznaczono na obchody świąt Bożego Narodzenia.
Świąteczne dekoracje mają na celu rozświetlenie tych najciemniejszych dni w roku. Boże Narodzenie rozjaśnia ciemności w sensie duchowym, a jego otoczka cieszy oczy przez kilka najbardziej ponurych tygodni zimy. Rozświetlony i ozdobiony dom jest miejscem gościnnym i pełnym życia.
2. Bożonarodzeniowe dekoracje – siła wspólnoty
Dlaczego dekorujemy nasze domy na święta Bożego Narodzenia? Jedna z najprostszych odpowiedzi brzmi – bo wszyscy tak robią. I to jest wbrew pozorom bardzo dobry powód, wcale nie równoznaczny z bezmyślnym owczym pędem. To oznaka naszej potrzeby przynależności do szerszej grupy społecznej. Poczucie zakorzenienia i potrzeba przestrzegania tradycji to spoiwo, które łączy rodziny i całe społeczeństwa. Chcemy wiedzieć, że gdzieś należymy, jesteśmy częścią pewnej kultury, mamy wokół siebie jakąś wspólnotę. Potrzebujemy pewności, że nie jesteśmy sami i nie wzięliśmy się znikąd.
3. Dekoracja domu na święta jako nagroda
Jaki jeszcze jest powód, dla którego ubieramy choinkę, prasujemy biały obrus, wyjmujemy najlepszą zastawę stołową, a na drzwiach zawieszamy świąteczny stroik? Jak to się dzieje, że po natłoku przedświątecznej krzątaniny: sprzątania, kupowania, gotowania mamy jeszcze ochotę na dekorowanie mieszkania? To proste – chcemy dostać nagrodę.
Przystrojenie domu to nasza wisienka na torcie. Dzięki temu nasze wysprzątane mieszkanie zalśni pełnym blaskiem, długo przygotowywane potrawy godnie zaprezentują się na odpowiednim tle, a pięknie zapakowane prezenty wydadzą się jeszcze bardziej atrakcyjne. Radość z dobrze wykonanej pracy będzie jeszcze większa. Zostaniemy docenieni, a może nawet pochwaleni przez bliskich. Oczekiwanie na ten ostatni moment, w którym zostaną nam już tylko dekoracje, sprawi, że przedświąteczne obowiązki wykonamy szybciej i z większą ochotą.

źródło: