Warsztaty tworzenia ozdób świątecznych z opłatka
Klasy 4D i 5E uczestniczyły w warsztatach bożonarodzeniowych, organizowanych przez Muzeum Regionalne w Siedlcach. Atmosferę świąteczną mogliśmy poczuć dzięki ciekawym opowieściom o dawnych tradycjach, zwyczajach i przygotowaniach do Bożego Narodzenia.
O tym co kiedyś wieszali na choinkę nasi dziadkowie i pradziadkowie oraz jak ręcznie powstawały niegdyś dekoracje. Dowiedzieliśmy się, że choinka wisiała „do góry nogami”, a nazywano ją podłaźniczką. W kulturze ludowej dekoracje często wykonywano z opłatka, który miał przynosić szczęście i dobrobyt. Biały opłatek przeznaczony był dla ludzi, a kolorowym dzielono się w wieczór wigilijny ze zwierzętami. Dekoracje z opłatka najczęściej przybierały formy gwiazdki lub kuli, były to tzw. „światy”. Podczas warsztatów mogliśmy poczuć jak są delikatne i kruche. Dzięki zręcznym dłoniom naszych dzieci, powstały ciekawe, kolorowe formy przestrzenne. W ten sposób uchroniliśmy przed zapomnieniem tę piękną i typowo polską tradycję.
https://sp8.siedlce.pl/index.php/ostatnio-dodano/46-aktualnosci/2053-warsztaty-tworzenia-ozdob-swiatecznych-z-oplatka#sigFreeIdb92c8eb680