Siedlce - Pescanitna, czyli o przyjaźni polsko - włoskiej

Od 8 maja 2002 roku przy szkole funkcjonuje Siedleckie Towarzystwo Oświatowo- Kulturalne ,,Glob."

flaga polsko włoska W ramach działalności towarzystwa została nawiązana współpraca ze szkołami w Pescantina
i Settimo.
Co roku odbywa się wymiana uczniów pomiędzy zaprzyjaźnionymi miastami.
Młodzież ma okazję poznać kulturę, obyczaje, a także zwiedzić najpiękniejsze zakątki, zarówno we Włoszech, jak i w Polsce. Zawiązały się już przyjaźnie, które przetrwały wiele lat.

Historia współpracy sięga roku 1998, kiedy to zespół folklorystyczny "Podlasie" koncertował dla mieszkańców Pescantiny i okolic, a młodzieżowy zespół piłkarski "Pogoń" brał udział w wieluulica turniejach i rozgrywkach z zaprzyjaźnionymi drużynami.
W 1996 r. gościliśmy na koncertach w Siedlcach włoski chór kameralny. Chór siedlecki złożył rewizytę w Pescantinie. W roku szkolnym 1999/2000 grupa uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum
w Pescantinie przebywała z tygodniową wizytą
w naszym gimnazjum. Władze szkoły w Pescantinie zrewanżowały się zaproszeniem gimnazjalistów do siebie. Rewizyta odbyła się w październiku 2000 r.

Wspólne zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne były dobrą okazją do nawiązania bliższych kontaktów i przyjaźni.
W lutym 2004r. nasi uczniowie oraz pedagodzy po raz kolejny odwiedzili Pescantinę. Włoscy przyjaciele zadbali o ciekawy pobyt w swoim kraju.

włochy Goście z Pescantiny corocznie odwiedzają nasze miasto oraz nasze gimnazjum. Wizyty najczęściej odbywają się w czerwcu (Dni Siedlec) lub we  wrześniu, podczas targów rolniczych.
Przyjaciołom z Włoch najbardziej podoba się polska, dziewicza przyroda, którą podziwiali podczas zwiedzania Puszczy Białowieskiej, Gór Świętokrzyskich oraz Nadbużańskiego Parku Narodowego.
Każdy pobyt Włochów w naszym kraju jest dla nich lekcją historii- zwiedzanie Warszawy i Majdanka przybliża im wydarzenia II wojny światowej.

Galerię zdjęć z wyjazdów można obejrzeć [Tutaj]