„ Bliskie spotkanie z…p.Ireneuszem Kaługą”

W dniu 16.05.2018r. gościem drugiego szkolnego spotkania w ramach zainicjowanego przez dyrektora szkoły Pana Karola Wnorowskiego, cyklu spotkań pod hasłem: „Bliskie spotkanie z…”był Pan Ireneusz Kaługa – prezes zarządu Grupy Ekologicznej, a przede wszystkim pasjonat i miłośnik bocianów.

Od kilkunastu lat zajmuje się badaniami i czynną ochroną ptaków, a zwłaszcza bociana białego. Angażuje się w ochronę tego gatunku w Polsce, na Ukrainie i Białorusi. Jest autorem i koordynatorem kampanii na rzecz powstrzymania strzelania do ptaków na terytorium Libanu oraz pomysłodawcą i twórcą projektu polegającego na modernizacji urządzeń energetycznych, na których ginęły ptaki.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ciekawej i niecodziennej lekcji przyrody poprowadzonej przez ornitologa, który opowiadał o zwyczajach, wędrówkach i zagrożeniach dla bocianów. W trakcie opowieści wyświetlane były  zdjęcia, ukazujące bociany w różnych sytuacjach.

Zachęceni akcją „Obrączkowania bocianów” mamy nadzieję, że nasza szkolna społeczność dołączy do tego projektu, dokładając kolejną cegiełkę na badania, które dają szerszą wiedzę na temat życia, wędrówek, występujących zagrożeń, zwiększając szanse na przetrwanie gatunku. Relacje z działalności Grupy Ekologicznej można na bieżąco obserwować na stronie: www.grupaekologiczna.org.pl

Zapowiedzią naszego gościa oraz wyrazami wdzięczności za poświęcony czas był wiersz wykonany przez uczennicę kl.Ic Weronikę Łopucką w przebraniu bociana.

W podziękowaniu za poprowadzenie ciekawej  lekcji, przedstawiciele społeczności szkolnej,  wręczyli symboliczną tarczę szkolną z bocianem, wykonaną przez  uczniów z Koła plastycznego pod opieką p. Piotra Kozaka. Pomysłodawcą spotkania była p. Justyna Kamecka, a dekoracje wykonała p. Magdalena Kruś-Rowicka.

Zdjęcia z tego wydarzenia wykonał p.Paweł Bareja /fotorelacja/

31 maja obchodzony jest „Dzień Bociana Białego”. W związku z tym ogłaszam szkolny konkurs dotyczący tematyki o bocianach

kl I i IV –  praca plastyczna (technika dowolna)

kl. VII, II i III gimnazjum – praca literacka (wiersz, krótkie opowiadanie)

Termin składania prac do 28.05.2018 (sala  nr 40 p. Justyna Kamecka).

Zachęcam do udziału .