Copyright 2019 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Siedlcach

Święto Konstytucji w Siedlcach

Dokładnie 227 lat temu została uchwalona Konstytucja 3-ego maja. Z tej okazji zostały zorganizowane w Siedlcach obchody tej uroczystości .

 

Święto rozpoczęło się od Mszy Świętej w siedleckiej Katedrze, którą odprawił Biskup Kazimierz Gurda. Po zakończeniu Eucharystii nastąpił przemarsz orkiestry wojskowej, kompanii reprezentacyjnej I Warszawskiej Brygady Pancernej oraz licznych pocztów sztandarowych na skwer Tadeusza Kościuszki. W przemówieniu Prezydent Siedlec, pan Wojciech Kudelski nawiązał do okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji. Podczas uroczystości przysięgę złożyli najmłodsi członkowie „Strzelca”. Twórców, jak i obrońców Konstytucji uczczono Apelem Pamięci oraz złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów przez liczne delegacje. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 2 c gimnazjum i 1c szkoły podstawowej na czele z panem dyrektorem Karolem Wnorowskim. Uroczystość zakończyła się odegraniem pieśni patriotycznych i wojskowych przez  orkiestrę wojskową.

Zdjęcia z tego wydarzenia zobacz TUTAJ.

f t g m