Copyright 2021 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Siedlcach

Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętuje dzień Naszej Planety.
Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach. W Polsce święto to obchodzone jest od 1990 roku.
Dzień Ziemi corocznie odbywa się pod innym hasłem przewodnim. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

Biblioteka szkolna zachęca do lektury książek o tej tematyce. Dzisiaj polecamy między innymi:

 

Zachęcamy również do obejrzenia filmu:

Sekretne życie drzew

 

Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Każdego roku do świętowania włącza się wiele placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń ekologicznych.Podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi w Polsce organizowane są liczne konferencje i festyny ekologiczne połączone ze zbiórką odpadów opakowaniowych, elektroodpadów i baterii. Prowadzone są szeroko rozumiane działania edukacyjne.

Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, promowanie ekologicznych postaw, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska, ale też przedstawienie szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety.Obchody są dobrą okazją do podjęcia dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego, a zdrowiem i życiem ludzi. Wszyscy używamy wszystkiego, co daje nam nasza planeta: wody, powietrza, światła słonecznego, temperatury, roślin, zwierząt, oceanów i gór. Niestety Ziemia i całe środowisko są konsekwentnie niszczone przez nas - ludzi. Dlatego tak ważne jest, abyśmy to zrozumieli i podjęli działania, aby temu zapobiec.

Dzień Ziemi to symboliczna data i międzynarodowe święto, które przypomina nam o tym, że walka o dobro naszej planety wciąż trwa i każdy z nas może przyłączyć się do pokojowej batalii. Dlatego Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok, bo w trakcie 365 dni mamy szansę zrobić coś dobrego dla siebie i Ziemi.
W Międzynarodowy Dzień Ziemi, zatrzymajcie się na chwilę, oderwijcie się od swoich spraw i zastanówcie się co zrobiliście dla Matki Ziemi.
Źródła:
https://www.ekokalendarz.pl/kategoria/swieta/dzien-ziemi/

https://lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl/en/aktualnosci/-/asset_publisher/qyZ4/content/miedzynarodowy-dzien-ziemi

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,168571,26952990,swiatowy-dzien-ziemi-2021-22-kwietnia-swietem-naszej-planety.html

f t g m