Walentynki w bibliotece

Już w piątek w bibliotece szkolnej świętowaliśmy Walentynki. Nauczyciele bibliotekarze przygotowali  walentynkową niespodziankę dla swoich czytelników oraz wystawę "Książki z miłością w tytule". Na walentynkowe świętowanie zapraszamy czytelników również w poniedziałek.

Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego.
Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych.
W południowej i zachodniej Europie dzień zakochanych jest obchodzony od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później.
Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku.

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Dzień 14 lutego stał się też okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Walentynki to doskonały czas, który przypomina nam o potrzebie wyrażania naszych uczuć względem drugiego człowieka. Zdarza się, że w codziennym życiu zapominamy powiedzieć drugiej osobie, jak bardzo jest dla nas ważna.
Dzień Świętego Walentego to najlepszy moment, aby przekazać naszym bliskim bądź przyjaciołom, ile dla nas znaczą i za co ich cenimy.

Czy 14 lutego to dzień, w którym składa się życzenia walentynkowe dzieciom?
A dlaczego nie? Choć dorośli Polacy mają różne podejście do walentynek, to wśród dzieci
i młodzieży są one bardzo popularne. Walentynkowe wierszyki, które od kilku lat stają się tradycją w Polsce, mogą zawierać wyznanie miłosne, ale mogą być tylko wyrazem sympatii czy przyjaźni. Dlatego można je wysłać koleżankom i przyjaciołom, nawet tym najmłodszym.
Przy okazji tego święta mamy doskonałą sposobność, aby przypomnieć dzieciom, co oznacza bycie dobrym przyjacielem, jak dzielić się dobrem i wzajemnie się wspierać.

źródło: