Copyright 2024 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Siedlcach

Symbole świąteczne i ich znaczenie

Nie ma w naszym kalendarzu świąt bardziej rodzinnych i radosnych niż grudniowe Święta Bożego Narodzenia. To z tymi Świętami wiąże się chyba najwięcej tradycji. Wigilijny stół, pierwsza gwiazdka, przystrojona choinka, kolędy…to symbole tych pięknych Świąt.
Dziś skupimy się właśnie na symbolice Świąt Bożego Narodzenia.

Czy znacie symbolikę Świąt Bożego Narodzenia???

Zapraszamy do rozwiązania specjalnie dla Was przygotowanego quizu świątecznego.  Powodzenia:)


Quiz swiateczny

 

 

 Jeśli chcecie wiedzieć więcej o symbolice nadchodzących świąt,zapraszamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.

 Symbolika ozdób choinkowych
• Sama choinka symbolizuje drzewo życia.
Światełka (dawniej świeczki) są metaforą narodzin Chrystusa, mają przywodzić na myśl "światłość nad światłościami". Oświetlenie służyło odganianiu złych mocy i rzucaniu uroku.
Gwiazda na szczycie nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, za którą podążali Trzej Królowie. W tradycji ludowej gwiazda miała także pomagać znaleźć drogę do domu tym, którzy wyjechali.
Łańcuchy choinkowe to symbol węża - rajskiego kusiciela. Ale też łańcuch to symbol scalenia, w tym przypadku rodziny. Klejono go, łącząc ze sobą kółeczka z kolorowych papierków, z bibuły lub słomy. Musiał być długi, aby można nim było dokładnie opleść całą choinkę, od szczytu po sam dół. Tylko taki pomagał utrzymać jedność i nierozerwalność więzów, łączących domowników i dalszych krewnych.
Jabłka, kiedyś obowiązkowa ozdoba choinkowa, to pamiątka po rajskim jabłuszku, zastąpiona dzisiaj przez czerwone bombki (czerwone bombki dawniej uważane były za symbol grzechu). Jabłka symbolizują zdrowie i urodę. Wieszano małe i średniej wielkości, koniecznie czerwone o twardym miąższu.
Złocone orzechy wieszane kiedyś na choinkach, to pogański symbol dobrobytu i siły.
Dzwoneczki oznaczają dobrą nowinę i radość.
Słodkości oznaczają radość. Wieszano kruche ciasteczka i pierniczki (ale częściej te drugie), ozdobione lukrem. Cukierki miały kształt długich sopelków.Słodycze te symbolizowały radość z narodzenia Bożej Dzieciny. Pierniczki miały zapewniać miłość, przychylność sił nadprzyrodzonych, a także długie i zdrowe życie.
Anioły wieszano aby zapewnić opiekę domownikom. Główki aniołków robiono z wydmuszek jaj lub wycinano z papieru i doklejano im bibułkowe sukienki oraz skrzydła. Ten dobry duch miał chronić dom i jego mieszkańców.
Prezenty, które kładziemy pod choinką są symbolem darów, które otrzymał mały Jezus.
Wigilia. Łacińskie słowo „vigilia” oznacza czuwanie, oczekiwanie.
Pierwsza gwiazdka wraz z którą rozpoczyna się wieczerza wigilijna jest symbolicznym nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.
Garść siana położona pod obrusem ma oznaczać ubóstwo i żłóbek, w którym przyszedł na świat Jezus Chrystus
Dodatkowe nakrycie, które wedle tradycji powinno znaleźć się na stole, jest symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. To także wyraz pamięci o naszych bliskich, nieobecnych, którzy nie mogli dotrzeć ze względu na odległość lub wspomnienie o członku rodziny, który zmarł.


Opłatek
Przełamanie się opłatkiem ze wszystkimi gośćmi wieczerzy wigilijnej jest jej głównym i rozpoczynającym punktem. Gest ten symbolizuje wzajemne poświecenie i chęć dzielenia się z bliskimi efektami swojej codziennej pracy. Dzielenie się opłatkiem ma za zadanie zbliżać i łączyć ludzi.
(Ciekawostka: oprócz Polaków opłatkiem dzielą się tylko katolicy na Litwie i Słowacji.)


Potrawy wigilijne
Dawniej ilość potraw podawanych na stół wigilijny była zróżnicowana. Dzisiaj pojawia się na stole 12 wigilijnych potraw. Jadłospis był tak przemyślany, żeby uwzględniał wszystkie płody rolne i leśne z całego roku.
Do najbardziej typowych i tradycyjnych potraw wigilijnych należą: barszcz z buraków, zupa grzybowa, zupa owocowa, kluski z makiem, pierogi, kapusta, ryby, groch, fasola, kasza, pszenica, kutia, jabłka, orzechy, miód. Zwyczajem jest umieszczanie na wigilijnym stole ryby, głównie karpia. Spróbowanie każdej ma zapewnić szczęście przez cały rok.


Symbolika poszczególnych składników wigilijnej kolacji:
Ryby podczas wieczerzy wigilijnej były gwarancją zdrowia i dostatku, a karp - obfitości i siły.
Mak. Przynajmniej jedna potrawa musiała zawierać mak, by w przyszłym roku zapewnić sobie pomyślność, bogactwo, a także potomków.
Grzyby kojarzone były z siłą i zdrowiem, a w tradycji ludowej wierzono, że mają one magiczną moc.
Miód był symbolem obfitości, szczęścia i miłości. Spożywany w dniu wigilii miał zapewnić przychylność sił nadprzyrodzonych, a także pomyślność i długie życie.
Orzechy od wieków symbolizują wiedzę, pieniądze i płodność.
Kapusta (często niedoceniana) ma zapewnić ponadprzeciętną siłę i witalność. Pomoże chronić przed chorobami fizycznymi i psychicznymi, a jeśli choroby już zaatakowały, to przepędzi je z ciała i rozumu. Za sprawą tej potrawy umysł będzie trzeźwy, a ciało – zdrowe.
Kompot z suszu: gruszki miały zapewniać długowieczność, jabłka dawać miłość
i zdrowie, a suszone śliwki odpędzały złe moce.

Kolędy

Wspólne śpiewanie, rozpoczęte po wigilijnej wieczerzy, to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji . Kolędy w polskich domach śpiewane są zarówno a capella, jak i z podkładem muzycznym, wykonywanym na różnych instrumentach, w zależności od liczby uzdolnionych muzyków pod dachem. Śpiewajmy kolędy, a w jakiej kolejności zobaczmy:

https://wordwall.net/pl/resource/8736718/zaj%c4%99cia-z-wychowawc%c4%85/kol%c4%99dy

 

Źródła:
https://www.elfi.pl/tradycje-i-symbole-swiateczne-jakie-jest-ich-znacz.html

https://polki.pl/rodzina/uroczystosci-rodzinne,symbole-i-zwyczaje-bozonarodzeniowe-skad-sie-wziely,10080293,artykul.html

https://www.elfi.pl/tradycje-i-symbole-swiateczne-jakie-jest-ich-znacz.html

https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/12-potraw-wigilijnych-SYMBOLIKA-i-LISTA-dwunastu-tradycyjnych-potraw-na-Wigilie-2020

https://polki.pl/rodzina/uroczystosci-rodzinne,symbolika-ozdob-choinkowych,10041353,artykul.html

https://polskazachwyca.pl/ciekawostki/choinka-ciekawostki-ktore-cie-zaskocza/

 

f t g m