Copyright 2024 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Siedlcach

Święto Flagi

 Miesiąc maj rozpoczyna się trzema świętami narodowymi: Świętem Pracy, Świętem Flagi i Świętem Konstytucji 3 Maja. Obejrzyj krótką prezentację:

majowe święta

Ten krótki artykuł poświęcamy polskiej fladze państwowej.

Dzień Flagi RP obchodzony 2 maja, to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce - zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa.

Flaga państwowa RP składa się z dwóch równej szerokości, poziomych pasów – białego u góry  i czerwonego u dołu. Jest to prostokąt o proporcjach boków 5:8. Mogą jej używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne.

Należy odróżnić pojęcia: flaga RP i barwy narodowe.
Flaga ma określone proporcje ( w Polsce to 5:8). Z kolei barwy narodowe (eksponowane np. w formie biało - czerwonej wstęgi, używane do ozdoby fasad budynków, a także do wystroju wnętrz, w których odbywają się uroczystości państwowe lub patriotyczne) nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości, ale trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa.

Dlaczego Dzień Flagi obchodzimy 2 maja?

Data święta flagi nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne.
To właśnie 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie.
W czasach PRL, 2 maja, a więc tuż  po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, aby nie były one widoczne podczas Święta Konstytucji 3 Maja, którego władze komunistyczne nie uznawały. 

Tego samego dnia (2 maja) obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Co oznacza biel i czerwień na polskiej fladze?

Chociaż biało-czerwona flaga oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości, to same barwy - biel i czerwień, już wcześniej były uznawane za narodowe.
Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Poza granicami Polski, oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.

ZAPAMIĘTAJ

  •  Flaga eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta, wyblakła lub postrzępiona.
  •  Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
  •  Nie powinno się podnosić i wywieszać flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze.
  •  W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
  •  Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
  •  Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.
  •  Na fladze państwowej nie można nic pisać, umieszczać rysunków itp.
  •  Nie wolno podniszczonej flagi wyrzucać do kosza ani poniewierać po domowych kątach.

Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi jest spalenie jej w miejscu prywatnym.
Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania.

Źródła:

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24745101,2-maja-dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej-co-to-za-swieto.html

https://www.gov.pl/web/mswia/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej-skorzystaj-z-miniprzewodnika-bialo-czerwona

f t g m